Yaz ve kış aylarında iklimsel konforun sağlanmasında oldukça işlevsel olan klimaların montaj, bakım ve onarım işlemlerinin yetkili bir klima servisi tarafından yapılması gerekmektedir. Klimaların yeterli soğutma ve ısıtmayı sağlayabilmesi için evlerde yılda 2 kez işyerlerinde ise yılda 4 kez bakım ve temizlik işlemlerinin servis tarafından yapılması gerekir. Bakım sırasında eskiyen ve yıpranan parçaların değişimi, klima elektrik tesisatının ve tüm parçaların kontrolü yapılarak, oluşan arızaların onarımı yapılmaktadır.

Klima Bakımı

Yılda en az 2 kez yapılması gereken klima bakımı sırasında öncelikle iç ve dış ünite elektrik tesisatında oluşabilecek aksaklıklar kontrol edilmektedir. Klimanın iç ünitesindeki parçaların durumu kontrol edilir. Aşınmış veya arızalı olanlar değiştirilir. Elektrik kartların incelenmesi, boruların izolasyon durumu, kabloların aşınma durumu kontrol edilir. Hava filtrelerinin temizliği basınçlı su ve klima ilacı kullanılarak yapılır. İç ünitenin dezenfekte işlemi yapılır. Dış ünitenin temizliği yapılır. Klimanın gaz oranı yeterli değilse ilave yapılır.

Klima Montajı

Yeni alınan klimaların sağlıklı ve verimli çalışabilmesi için profesyonel bir ekip tarafından klima montajı işleminin yapılması ve klimanın diğer cihazlar ve pencerelere göre iyi konumlandırılması gerekmektedir. Klimanın iç ve dış ünitelerinin birbirlerine olan uzaklığı dikkatli ayarlanmalıdır. Dış mekanda bulunacak olmasına rağmen iç ünitenin olduğu kadar dış ünitenin konumlandırılması da önemlidir. Kar, yağmur gibi iklim olaylarından etkilenmeyecek şekilde korunaklı bir bölgeye yerleştirilmelidir. Ayrıca dış ünitenin ısı, gaz ve yanıcı kaynaklardan uzak tutulması gerekmektedir.